Frukt: raske eller langsomme karbohydrater

Etter å ha uttrykt et ønske om å bygge, er det viktig å vite at raske karbohydrater, som kroppen bryter ned, gjør dem om til glukose og deretter til underhudsfett, anses som skadelige for figuren. For å gjøre dette, må du forstå hva karbohydrater er i mat og hvor mye de trenger å bli konsumert med mat. Sakte karbohydrater er til og med nødvendig for vekttap..

Betydningen av karbohydrater for menneskekroppen

Karbohydrater - den viktigste energiressursen som en person får fra mat. Karbohydrater spiller en viktig rolle i stoffskiftet, de er nødvendige for normal funksjon av alle organer og systemer. Spiselig, under fordøyelsen, brytes de ned til enkle sukker og glukose. Glukose brukes av kroppen til energibehov og for å skape reserve energireserver. Under fysisk anstrengelse forbrukes karbohydrater først og fremst, og bare etter uttømming av reservene forbrukes energi av fett og protein.

Karbohydrater - den viktigste energiressursen

Viktig! Mangelfull inntak av karbohydrater fra kostholdet kan føre til generell svakhet, døsighet, nedsatt hukommelse og hodepine. Karbohydratsult fører til ufullstendig oksidasjon av fett og proteinereserver, skadelige forbindelser vises i blod og urin.

Enkle og komplekse karbohydrater finnes. Deres type avhenger av fordøyelseshastigheten og absorpsjonen i blodet. Enkle karbohydrater løses lett opp i vann og absorberes raskt. Ved å innta enkle karbohydrater kan du lett gå opp i vekt, ettersom de øker appetitten, og når de brukes i overkant, kan du bidra til utvikling av overvekt og forskjellige sykdommer.

For fordøyelsen av lett fordøyelige karbohydrater trenger kroppen praktisk talt ikke tid og energi, de fordøyes raskt. Spaltningen deres er rask, med et kraftig hopp i glukose, noe som gir en belastning på bukspyttkjertelen som produserer insulin. Karbohydrater fordøyes i løpet av en time, hvoretter du mest sannsynlig vil ønske å spise igjen.

Sakte karbohydrater blir absorbert i lang tid og øker ikke blodsukkeret, noe som gir kroppen energi og en metthetsfølelse i 3-4 timer. En gruppe produkter med slike karbohydrater inneholder kostfiber - fiber (cellulose) og pektin. Kostholdsfibre er løselig og uoppløselig. Menneskekroppen klarer ikke å bryte ned uoppløselige fibre, de blir ikke fordøyd eller absorbert, de har ingen næringsverdi.

Deres betydning i fordøyelsesprosessen ligger i det faktum at de bidrar til bevegelse av mat langs fordøyelseskanalen og renser den for skadelige forekomster. Løselige fibre, som kommer inn i kroppen, absorberer vann og øker i volum. Når de er hovne, fyller de magen og gir en følelse av fylde. Disse fibrene inkluderer pektin. Ved å passere gjennom tarmen, absorberer det skadelige stoffer, som sammen med den skilles ut fra kroppen.

Frukt i menneskets ernæring

De viktigste kildene til karbohydrater er planteprodukter. Av stor betydning i ernæringen er fruktkarbohydrater. De absorberes godt av kroppen og har god effekt på leveraktiviteten. Frukt er en utmerket kilde til vitaminer og mineraler. De blir vanligvis konsumert friskt, separat fra hovedmåltidene. En halv time før et måltid er det godt å spise litt frukt. Dette bidrar til vekttap og maksimal absorpsjon av alle vitaminer og mineraler som er i frukt..

Frukt er en flott kilde til vitaminer og mineraler.

Nyttig informasjon! Nøtter grønnsaker, frukt - ideell mat for mennesker. For eksempel stimulerer hasselnøtter metabolismen i kroppen, øker stoffskiftehastigheten.

Frukt er raske eller langsomme karbohydrater.

De fleste frukt har lav glykemisk belastning, fordi de inneholder en liten mengde karbohydrater. De har ikke en spesiell effekt på blodsukkeret, metthet etter forbruk er følt i lang tid. Sammensetningen av frukten inneholder mye vann og cellulose, men ikke nok kalorier. Når du bruker store mengder av så søte frukter som bananer og druer, kan ubrukte energi imidlertid føre til overvekt.

Mange har selvfølgelig spørsmål: frukt er karbohydrater eller fiber, er frukt enkle eller sammensatte karbohydrater? Mange frukter inneholder cellulose og pektin - naturlige fettforbrennere som fremskynder stoffskiftet. Det er mulig og til og med nødvendig å bruke dem når du mister vekt. Cellulose er de samme karbohydratene, men bare uoppløselig og ikke absorbert av kroppen. Nesten alle fruktene bidrar til vekttap, fordi kaloriinnholdet deres er veldig lavt, påvirker de kroppen og helsen positivt. Det anbefales å spise dem separat fra hovedmåltidene.

Karbohydratinnhold i frukt

Frukt med lite karbohydrater:

Frukt med lite karbohydrater

  • fersken er 80% vann, så det anbefales å inkludere det i vekttap dietter, da moden frukt inneholder bare 43 kcal per 100 gram vekt. Fersken karbohydrater hjelper deg å gå ned i vekt raskt og enkelt, uten sult dietter. For elskere av søtt naturlig sukker er det trygt for harmoni;
  • oransje. Karbohydrater av appelsin er gode hjelpere i å skaffe seg og opprettholde en slank figur. Kostholdsfibre av en appelsin skaper en metthetsfølelse i tarmen i lang tid. Blant produktene som hjelper i kampen mot overvekt, er oransje i høysetet. Den viktigste massen (mer enn 85%) er vann, og den viktigste kilden til kalorier er karbohydrater. Karbohydrater brytes lett ned i kroppen ved å frigjøre en stor mengde energi, styrke og friske opp kroppen;
  • nektarin. Karbohydrater av nektarin gjenoppretter og normaliserer stoffskiftet, forbedrer funksjonen i mage-tarmkanalen, som er viktig for å normalisere vekten. I tillegg fjerner nektarin overflødig væske, fjerner hevelse. Den er i stand til å opprettholde en metthetsfølelse i lang tid, derfor er den en ideell sesongfrukt for de som overvåker vekten. Til tross for at nektarin er veldig søt og saftig, inneholder den få kalorier. Dette forklares med at 90% av massen er okkupert av vann;
  • pære. Kostholdsfiber av en pære renser fordøyelsessystemet og fungerer veldig forsiktig. I tillegg, med regelmessig bruk, forsyner pæren kroppen med karbohydrater, vitaminer og mineraler. Denne deilige frukten bidrar til å opprettholde et godt humør og være alltid sunn og slank. Men på grunn av den store mengden aktive stoffer, kan ikke disse fruktene spises på tom mage, det er bedre å bruke dem en halv time eller en time etter å ha spist;
  • mango. Karbohydrater når du spiser mango forbedrer nedbrytningen og eliminasjonen av fettreservene. En deilig frukt forbedrer ikke bare trivsel og helse, men påvirker også harmonien i figuren. De langsomme karbohydratene som finnes i denne frukten, B-vitaminer hjelper leveren med å forbrenne fettforekomster. Appetitt reduseres, noe som hjelper til uten unødvendige snacks;
  • fiken. Karbohydrater i fiken er bare fordøyelige, og den er også rik på B-, A-, PP- og C-vitaminer, så viktige elementer som kalium, magnesium, kalsium, jern. Av spesiell betydning for fiken er innholdet i en stor mengde kalium, som har en gunstig effekt på hjertemuskelen og blodkarets tilstand. Fiken har en mild avføringsegenskap og bidrar til normalisering av stoffskiftet;
  • Avokado smaker mer som en grønnsak, men det er likevel en frukt. Karbohydrater i avokado er i små mengder, og det er praktisk talt ikke noe sukker i det. Men det er et mangfoldig vitamin- og mineralreservat. Avokado hjelper mot vekttap. På grunn av den lille mengden karbohydrater, en stor mengde cellulose og fettforbrenning, blir frukten introdusert i en rekke dietter..

Ernæringstips

Bytt ut søtsaker med frukt

  • Ernæringseksperter anbefaler å spise mer plantemat, bytte ut søtsaker med frukt. Tross alt er frukten søt nok til å tilfredsstille den "søte sulten".
  • For å gå ned i vekt, må du gjøre dette gradvis og systematisk, uten strenge dietter, sult og piller.
  • Ikke legg alvorlige begrensninger på mat. Med veldig sterke restriksjoner øker sannsynligheten for å miste kosthold. Med slike tiltak øker appetitten enda mer.
  • Alle som ønsker å gå ned i vekt kan ikke klare seg uten fysisk anstrengelse. Det anbefales å gå i frisk luft og bevege seg i et aktivt tempo.
  • Ikke prøv å gå ned i vekt raskt. I vekttap er ikke hovedsaken hastighet, men varigheten av å opprettholde den oppnådde vekten. Med en gradvis vektnedgang vil huden få tid til å stramme seg, og helsen vil opprettholdes.
  • Riktig ernæring skal være permanent. Du må spise 5-6 ganger om dagen, spise mer plantemat.
  • Når du velger frukt, er det verdt å vurdere at store, med upåklagelig utseende kan inneholde skadelige stoffer.

Å legge frukt med lite karbohydrater til kostholdet og miste vekt er fremdeles ikke så lett. Bare bruk av dem i kombinasjon med moderat fysisk aktivitet og riktig ernæring kan oppnå gode resultater. Frukt må inkluderes i kostholdet hele året. Hvis noen ikke kan holdes friske, kan de høstes om vinteren ved tørking, frysing.

Hvilke matvarer inneholder karbohydrater

Karbohydrater kalles organiske forbindelser som forsyner kroppen med energien som er nødvendig for en full levetid. De er en del av hver vev og cellestruktur. Karbohydrater utgjør omtrent 2,7 prosent av den totale kroppsvekten. Uten dem kan indre organer og systemer ikke fungere normalt. Å opprettholde forholdet mellom karbohydrater i kroppen blir mulig med et balansert kosthold, inkludert produkter som inneholder data og andre gunstige stoffer.

Hvilken rolle spiller karbohydrater i kroppen??

For å forstå hvorfor disse organiske forbindelsene er så viktige, er det nødvendig å studere hvilke funksjoner som er tildelt dem. Karbohydrater som kommer inn i kroppen sammen med mat har følgende spekter av handlinger:

  1. Tilfør energi til menneskekroppen. Dette skyldes oksidasjonen av forbindelsen. Som et resultat av denne prosessen produserer ett gram karbohydrat 17 kilojouler eller 4,1 kalorier. Oksidasjon ledsages av forbruk av enten glykogen (reservekarbonhydrat) eller glukose.
  2. De deltar i dannelsen av forskjellige strukturelle enheter. Takket være karbohydrater bygges cellemembraner i kroppen, produseres nukleinsyrer, enzymer, nukleotider og så videre..
  3. Form energireserver for kroppen. Karbohydrater, i form av glykogen, blir avsatt i muskler og andre vev, leveren.
  4. De er antikoagulantia. Disse stoffene tynner blodet og forhindrer også blodpropp..
  5. De er en del av slimhinnen i mage-tarmkanalen, overflaten til luftveiene og kjønnsorganene. Når de dekker disse indre organene, motstår slim virus- og bakterieinfeksjoner, og gir beskyttelse mot mekanisk skade.
  6. Ingen fordøyelse har en positiv effekt. Karbohydrater stimulerer funksjonen til fordøyelsesenzymer, og forbedrer følgelig fordøyelsesprosessene og kvaliteten på assimilering av næringsstoffer og verdifulle stoffer, aktiverer arbeidet med gastrisk bevegelighet.

I tillegg øker disse organiske forbindelsene kroppens beskyttende funksjoner, bestemmer blodgruppen og reduserer også sannsynligheten for å utvikle kreft.

Typer karbohydrater

Organiske stoffer fra karbongruppen er delt inn i to store grupper - enkle og sammensatte. De førstnevnte kalles også rask eller lett fordøyelig, mens de sistnevnte kalles trege.

Enkle karbohydrater

De skiller seg i enkel sammensetning og blir raskt absorbert i kroppen. Denne funksjonen ved karbohydrat fører til en kraftig økning i blodsukkeret. Kroppens svar på forbruk av enkle karbohydrater er en stor frigjøring av insulin - hormonet som er ansvarlig for produksjonen av bukspyttkjertelen.

Nivået av sukker under påvirkning av insulin synker under standardnormen. Dermed begynner en person som nylig har spist mat rik på enkle karbohydrater allerede ganske raskt å bli sulten. I tillegg skjer konverteringen av sukkermolekyler til underhudsfett i et forhold på en til to.

Hvis du misbruker mat som er rik på raske karbohydrater, vil dette føre til følgende bivirkninger:

  • konstant sult og lyst til å spise;
  • insulin skade på blodkar;
  • rask forverring av bukspyttkjertelen;
  • økt risiko for diabetes.

Disse negative effektene har blitt hovedårsaken til at disse karbohydratene kalles skadelige eller uønskede..

Komplekse karbohydrater

Sakte organiske forbindelser, som er fiber, glykogen, stivelse, påvirker kroppen på en helt annen måte. Stoffer i denne gruppen har en sammensatt sammensetning, noe som betyr at assimilasjonshastigheten er mye lavere enn for raske. Disse forbindelsene har høy næringsverdi og derfor øker sukkerkonsentrasjonen praktisk talt ikke, og derfor føler en person seg full i lang tid.

Siden konsentrasjonen av sukker ikke er for høy, klarer leveren å behandle det. Dette betyr at den nesten fullstendig blir konvertert til energiressurser, og ikke deponert i kroppsfett. Dermed skader ikke komplekse karbohydrater kroppen, det vil si at de er nyttige.

Daglig karbohydratbehov

Den daglige forbrukshastigheten til en organisk energikilde bestemmes av alder, kjønn, vekt, livsstil og annen faktor. For å beregne den daglige dosen av karbohydrater, kan du bruke følgende beregning:

  1. bestem din vektnorm, det vil si ta 100 centimeter fra veksten;
  2. multipliser det resulterende tallet med 3,5.

Det resulterende antallet blir den daglige forbruksnormen. Hvis veksten er 170 cm, bør mengden karbohydrater som konsumeres per dag være 245 gram.

Hvilke matvarer inneholder enkle karbohydrater?

Rask karbohydratkilder inkluderer:

  • naturlig honning, sukker, syltetøy;
  • kringle, kringle, brød;
  • semulegryn og ris hvitt mel;
  • hvit hvete pasta;
  • juice og brus, så vel som sirup;
  • tørket frukt og søt frukt;
  • noen varianter av grønnsaker.

Disse produktene er ikke de mest nyttige..

MatvarerMengden karbohydrater i 100 g (i gram)
Granulert sukker99,6
karamell88.1
cornflakes83,4
Honning81,4
Frukt syltetøyskiver80,7
semulegryn73,2
Marmalade71.1
Syltetøy69.9
bagels69.8
datoer69.1
kjeks67.2
Rye malt66.8
Rosiner64.9
popcorn62.9
Melkesjokolade60,2
Øyeblikkelig pasta56.9
Smørbakst55,2
halva54.3
Sjokoladecandies54.1
Wiener karamellvafler53,7
Potetgull52,8
shortbread49.9
Informasjonskapsler "nøtter"49.3
loff48,9
Fransk rull47.4
kakeromtrent 46
Coca Cola42.3
svisker39.8
donuts38.9
eple pai38.3
Kake "Eclair" med kremfyll35.9
Alkoholholdige drikker (viner, vermouths, etc.)20-35
Iskrem24.9
Kokt hvit ris24,7
pizza24,4
Pommes frites23,2
Hermetisk søt mais22,6
Hvitt brødkrutonger19.6
Pølse19,4
Kokte poteter16.8
Drue15,2
Potetmos14.3
Kokte rødbeter10,2
Øl9.8
appelsinjuice8.4
Aprikos7.8
Gresskar7.4
Melon5.3
Vannmelon5.2
Kokte gulrøtter4.9

Hvilke matvarer inneholder komplekse karbohydrater?

Kilder til langsomme karbohydrater inkluderer:

  • grovt mel bakeri produkter;
  • forskjellige typer sopp;
  • durum hvete pasta;
  • korn og belgfrukter;
  • de fleste typer grønnsaker;
  • forskjellige greener;
  • usøtet frukt.

Tabell BZHU-produkter i 100 gram

Tabell BZHU-produkter i 100 gram

Hva er kaloriinnholdet i matvarer? Når en person spiser mat, får kroppen energi. Mengden anses å være kalorisk.

Nedenfor er tabeller over BJU-produkter i 100 gram: proteiner, fett, karbohydrater (kalorier i 100 gram).

1 gram fett frigjør 9,3 kalorier, 1 gram karbohydrater 4,1 kalorier, 1 g proteiner 4,1 kalorier.

Melk og melk

Hvis kroppen mangler protein, vises muskelsvakhet og kroppen blir utarmet. Hvordan kompensere jeg for mengden manglende protein? Det er nødvendig å bruke meieriprodukter. Hvis du bruker dem systematisk, vil muskelmassen øke. Muskler krever en stor mengde energi, noe som betyr at prosessen med fettforbrenning vil bli forbedret.

ProduktVannekornfettkarbohydraterkcal
Naturlig yoghurt 1,5% fett88,05,01,53,551
Kefir lite fett91,43.00.13.8tretti
Fett kefir88,32,83.24.159
Melk88.52,83.24.758
Acidophilic melk81,72,83.210.883
Helpulverisert melk4.025.625,039,4475
Kondensert melk74.17.07.99.5135
Kondensert melk med sukker26.57.28.556.0315
Yoghurt88.42,83.24.158
Ryazhenka85.33.06.04.185
Krem 10%82,23.0104.0118
Krem 20%72,92,8tjue3.6205
Rømme 10%82.73.0102.9116
Rømme 20%72.72,8tjue3.2206
Spesielle ostemasse og ostemasse41,07.123,027.5340
Russisk ost4023,4tretti-371
Nederlandsk ost38.826.827.3-361
sveitsisk ost36,424.931.8-396
Poshekhonsky ost41,026,026.5-334
Bearbeidet ost55,024,013.5-226
Fett cottage cheese64.714,018,01.3226
Fet ostemasse71.016,79.01.3156
Kesam med lite fett77,718,00.61,586

Bakeriprodukter, mel

Siden bakeriprodukter regnes som kaloririke, må de konsumeres i små mengder når de mister vekt. Rugbrød - det er dette som bør foretrekkes. Det anbefales at kringle ikke vises i kostholdet i det hele tatt. Gjærfri bakst - harmoniens fiende!

Som alle vet, inneholder brød karbohydrater i store mengder. Brød + protein er en dårlig kombinasjon.

Eksperter anbefaler ikke å spise melk eller kjøtt med brød.

ProduktVannekornfettkarbohydraterkcal
rugbrød42,44.70.749,8214
Hvetebrød fra mel I grad34.37.72,453,4254
Smørbakst26.17.64,560297
bagels17,010,41.368,7312
tørking12.011.01.373,0330
Hvetekjeks12.011,21.472,4331
Kremete kjeks8,08.510.671.3397
Premium hvetemel14,010.30.974,2327
Hvetemel klassifiserer jeg14,010.61.373,2329
Hvetemel II klasse14,011.71.870.8328
rugmel14,06.91,176.9326

frokostblandinger

Hvis en person mister vekt, må han følge med på kaloriene som inntas med mat i løpet av dagen. Noen mennesker vurderer ikke korn. Men til ingen nytte! Ernæringsfysiologer er overbevist: Hvis du spiser korn i store mengder, kan du få ekstra kilo.

Slik at tallet ikke lider, er det nødvendig å beregne normen riktig. I tabellen kan du se hvor mange kalorier et tørt produkt inneholder. Det bør bare tas med i betraktningen at frokostblandingen tar opp vann under kokingen. Så 100 gram grøt vil ha færre kalorier enn tørr korn med samme volum.

ProduktVannekornfettkarbohydraterkcal
Bokhvete kjernen14,012.62.668.0329
Bokhvete gjort14,09.51.972,2326
Manna14,011.30.773,3326
havregrøt12.011.95.865,4345
byggryn14,09.31,173.7324
Millet14,012.02.969.3334
Ris14,07.00.673.7323
Hvete “Poltava”14,012.71,170,6325
havregrøt1012,25.868.3357
Bygg14,010,41.371.7322
Hercules12.013.16.265.7355
Korn14,08.31,275,0325
pastaelleve1.370.5338

grønnsaker

Hvis du vil gå ned i vekt, bør du spise grønnsaker i store mengder. De har mye fiber, vitaminer og andre nyttige komponenter. De fleste av dem er kalorifattige matvarer. Dette bidrar igjen til fettforbrenning..

Grønnsaker + protein = god kombinasjon.

ProduktVannekornfettkarbohydraterkcal
aubergine91.00.60.15.524
svensken87,51,20.18.137
Grønne erter805,00.213.372
Squash93.00.60.35.727
hvit kål901.8-5,428
rødkål901.8-6.131
Blomkål90.92,5-4.929th
poteter76,02.00.119,783
Grønn løk (fjær)92,51.3-4.322
Leek87.03.0-7.340
Pære løk86.01.7-9.543
Rød gulrot88.51.30.17.033
Bakken agurker95,00.8-3.0femten
Drivhus agurker96,50.7-1.810
Søt grønn pepper92,01.3-4.723
Søt rød pepper91.01.3-5.727
Persille (greener)85,03,7-8.145
Persille (rot)85,01,5-11.047
Rabarbra (petiole)94.50.7-2.9seksten
Reddik93.01,2-4.1tjue
Reddik88,61.9-7.034
Turnips90,51,5-5.928
Salat95,01,5-2.214
Bete86.51.7-10.848
Tomater (malt)93,50.6-4.2nitten
Tomater (drivhus)94.60.6-2.914
Green Beans (Pod)904.0-4.332
Pepperrot77,02,5-16,371
Ramson89,02,4-6.534
Hvitløk706.5-21,2106
Spinat91.22.9-2,321
Sorrel901,5-5.328

Frukt og bær

Ikke glem bær og frukt. De må være til stede i kostholdet. Ernæringsfysiologer mener at i stedet for kaker og bakverk, til dessert, er det bedre å spise frukt. Noen søte frukter har et høyt kaloriinnhold. Så du må forlate bruken av dem hvis du vil gå ned i vekt.

ProduktVannekornfettkarbohydraterkcal
aprikoser86.00.9-10.546
Quince87,50.6-8.938
Kirsebær plomme89,00.2-7.434
En ananas86.00.4-11.848
bananer74.01,5-22,491
kirsebær85.50.8-11.349
Garnet85,00.9-11.852
Pære87,50.4-10.742
fiken83,00.7-13.956
Dogwood85,01,0-9.745
Ferskener86.50.9-10,444
Fjellaskehage81,01.4-12,558
chokeberry80.51,5-12.054
Hage plomme87.00.8-9.943
datoertjue2,5-72.1281
persimmon81.50.5-15.962
kirsebær85,01,1-12.352
Mulberry82.70.7-12.753
Eplene86.50.4-11.346
oransje87,50.9-8.438
Grapefrukt89,00.9-7.335
Sitron87,70.9-3.631
Mandarin88.50.8-8.638
tyttebær87.00.7-8.640
Drue80,20.4-17,569
Blåbær88.21,0-7.737
bjørnebær88,02.0-5.333
jordbær84.51.8-8.141
Tranebær89,50.5-4.828
Stikkelsbær85,00.7-9.944
Bringebær87.00.8-9.041
molte83.30.8-6.831
Tindved75,00.9-5.5tretti
Hvit rips86.00.3-8.739
rips85,40.6-8,038
Solbær85,01,0-8,040
blåbær86.51,1-8.640
Rosehip Fresh66.01,6-24,0101
Tørket rosehip14,04.0-60253

Tørket frukt

De fleste er overbevist om at tørket frukt inneholder få kalorier. Men dette er ikke slik! Et tørket produkt utgjør en større trussel for en figur enn fersk. Og hvis vi vurderer kaloriinnhold, er tørket frukt et produkt med høyt kaloriinnhold. I tabellen med tørket frukt kan du se relevant informasjon..

ProduktVannekornfettkarbohydraterkcal
Tørkede aprikoser18,05,0-67,5278
Tørkede aprikoser20,25.2-65.9272
Rosiner med bein19,01.8-70,9276
Rosin rosiner18,02,3-71,2279
kirsebær18,01,5-73,0292
Pære24,02,3-62,1246
Ferskener18,03.0-68,5275
svisker25,02,3-65,6264
Eplenetjue3.2-68.0273

belgfrukter

Belgfrukter inneholder vegetabilsk protein. Det er mye. Disse produktene inkluderer ofte mennesker i dietten - vegetarianere eller de som holder seg til en diett. Ved bruk av belgfrukter vil det ikke være mangel på protein i kroppen.

ProduktVannekornfettkarbohydraterkcal
bønner83,06.00.18.358
erter14,023,01,657,7323
Hele erter14,023,01,253.3303
Soyabønner12.034,917.326.5395
bønner14,022,31.754.5309
linser14,024,81,153,7310

Kyllingegg (100 g) inneholder 157 kilokalorier. Ikke alle vet at eggeplomme har flere kalorier enn protein. Et typisk mellomstort egg inneholder omtrent 70 kcal. Hvis et egg er stekt, stiger kaloriinnholdet og vil utgjøre 125 kilokalorier. Hvis et hardkokt egg, vil kaloriinnholdet være 50 kilokalorier.

ProduktVannekornfettkarbohydraterkcal
Kyllingegg74.012.711.50.7157
Eggepulver6.84537.37.1542
Tørt protein12.173,31.87336
Tørr eggeplomme5,434.252,24.4623
Vaktelegg73,311.913.10.6168

Fisk og sjømat

I fiskekjøtt er det mange komponenter som er nyttige for kroppen. Og varianter med lite fett inneholder få kalorier. Figuren vil ikke bli påvirket på noen måte av en fisk som har blitt bakt eller kokt. Men dette kan ikke sies om stekt fisk i olje og hermetisert fisk. Hvis de blir konsumert systematisk, kan ekstra kilo vises.

Burbot 79.318.80.6—81

ProduktVannekornfettkarbohydraterkcal
Kutling70.812.88.15.2145
Rosa laks70.5217-147
flyndre79.516.12.6-88
Crucian78,917.71.8-87
Karpe79.1seksten3.6-96
Chum71.3225.6-138
smelt79,815.53.2-91
bream77,717.14.1-105
Laks62.920,815.1-219
Lamprey7514.711.9-166
sei80.115.90.7-70
lodde7513.411.5-157
Havabbor75.417.65.2-117
Elv abbor79.218.50.9-82
stør71,416.410.9-164
kveite76.918.93-103
Kolmule81.316.10.9-72
Karpe75,318.45.3-121
Saira stor59.818,620,8-262
Saira grunt71.320.40.8-143
Salaka75.417.35.6-121
sild62.717.719.5-242
sik72.3nitten7.5-144
makrell71.8atten9-153
malle7516.88.5-144
Hestemakrell74.918.55-119
Sterlett74.9176.1-320
Zander78,9nitten0.8-83
Torsk80,717,50.6-75
Tunfisk7422,70.7-96
Kviser53,514.530.5-333
hake79.916.62.2-86
gjedde70.418.80.7-82
Ide80.118.20.3-117
torskelever26,44.265.7-613
Akkar80,3atten0.3-75
Krabbe81.5seksten0.5-69
Reke77.5atten0.8-83
Havkål880.90.23.05

Trenger du å øke immuniteten? Spis fiskekaviar. Det er også et utmerket profylaktisk mot hjerte- og karsykdommer. Hvis du bruker dette produktet, forbedrer hjerneaktiviteten, synet blir gjenopprettet. Med systematisk bruk kan du senke kolesterolet i blodet.

ProduktVannekornfettkarbohydraterkcal
Keta kornete46.931.613.8-251
Bradsammenbrudd5824,74.8-142
Pollock sammenbrudd63,228,41.9-131
Granulær stør5828.99.7-203
Sturgeon sammenbrudd39.53610,2-123

Fett, Margarin, olje

Fett er en komprimert masse organiske forbindelser som inneholder fettsyrer. Alle vet at dette produktet er kalorifattig. Men den utfører en viktig funksjon - i menneskekroppen gir den tilførsel av energi.

ProduktVannekornfettkarbohydraterkcal
Fett fårekjøtt eller storfekjøtt smeltet0.3-99,7-897
Svinekjøttbacon (uten hud)5.71.492.8-816
Melkemargarin15.90.382.31746
Sandwich margarin15.80.5821,2744
Majones253,1672.6627
Vegetabilsk olje0.1-99,9-899
Smør15.80.682,50.9748
ghee10.3980.6887

Kjøtt, fjærkre

I stedet for butikkpølser, er det lurt å spise kjøtt og innmat. De er mer nyttige. Kjøtt er materialet som danner muskelmasse. Dette er ikke å si at kjøtt er et kalorifattig produkt. Men kalkun, kanin, kyllingbryst, kalvekjøtt kan trygt konsumeres av de som holder seg til en diett. Det må huskes at svinekjøtt, and, og lam er mat med høyt kaloriinnhold. Færre kalorier inneholder: nyrer, lunger, hjerte, lever.

ProduktVannekornfettkarbohydraterkcal
lammekjøtt67.616,315.3-203
Storfekjøtt67.718.912,4-187
hestekjøtt72.520,27.0-143
Kanin65.320.712.9-199
Magert svinekjøtt54.816,427.8-316
Fett svinekjøtt38,711,449.3-489
kalv78.019,71,2-90
Lamnyrene79.713.62,5-77
Lammelever71,218,72.9-101
Lammets hjerte78.513.52,5-82
Beef Brains78,99.59.5-124
Beef lever72,917.43,1-98
Oksekjøtt nyrer82.712,51.8-66
Oksekjøtt72.612.313.7-173
Beef Heart79,015,03.0-87
Beef Tongue71,213.612.1-163
Nyre svinekjøtt80.113.03,1-80
Svinekjøtt lever71,418.83.6-108
Svinekjøtthjerte78.015.13.2-89
Svinekjøtt66.114.216.8-208
gjess49.716.133.3-364
Tyrkia64.521.612.00.8197
kyllinger68.920,88.80.6165
kyllinger71.318,77.80.4156
ender51,516.561.2-346

Pølser

Nå kan vi ikke si at kvaliteten på pølser er "på topp". Alle vet at produsenter legger til skadelige komponenter til disse produktene. Og all pølse eller pølse er et kaloriprodukt. I 100 gram mer enn 200 kilokalorier. Du kan lage pølse selv ved hjelp av naturlige ingredienser. Da vil antall kalorier i produktet være mindre, og slik pølse vil gi mye mer fordeler for kroppen enn kjøpt i en butikk.

ProduktVannekornfettkarbohydraterkcal
Kokt pølse diabetiker62,412.122.8-254
Kokt pølse kosthold71,612.113.5-170
Kokt pølse Doktor60.813.722.8-260
Kokt pølse amatør57,012,228,0-301
Kokt pølse Melk62,811.722.8-252
Kokt pølse separat64.810.120.11.8228
Kokt kalvekjøtt pølse55,012,529.6-316
Svinekjøtt pølser53,710.131.61.9332
Meieripølser6012.325.3-277
Pølser russisk66,212.019.1-220
Svinekjøttpølser54.811.830.8-324
Røkt amatør39,117.339,0-420
Røkt Cervelat39.628,227.5-360
Halvrøkt Krakow34.616,244.6-466
Halvrøkt Minsk52.023,017.42.7259
Halvrøkt Poltava39.816,439,0-417
Røkt ukrainsk44,416.534,4-376
Raw røkt amatør25,220.947,8-514
Ukokt røykte Moskva27.624,841,5-473

Hermetisk kjøtt og røkt kjøtt

Hvis vi vurderer hvor høyt i kalorier hermetisk kjøtt, må vi se på sammensetningen deres. For eksempel er storfekjøtt mindre med kalorier enn svinekjøtt. Så etter hermetisering vil det skade figuren mindre.

Hvis vi vurderer bruk av røkt kjøtt, er de ikke inkludert i kostholdsmenyen på grunn av det høye kaloriinnholdet.

Og når folk har problemer med leveren, magen eller bukspyttkjertelen, anbefaler leger dem å ikke spise røkt mat.

ProduktVannekornfettkarbohydraterkcal
Braised Beef63,016.818.3-232
Turistfrokost (biff)66.920.510,4-176
Turistfrokost (svinekjøtt)65,616.915.4-206
Kjøttdeig63,215,215.72,8213
Stekt svinekjøtt51.114.932,2-349
Røkt brisket21,07.666.8-632
Røkt lende37.310.547.2-467
Skinke53,522,620.9-279

sopp

Dette er et kostholdsprodukt med lite kalorier. Det kommer an på hva slags. Kaloriinnholdet kan variere fra 15 til 30 kilokalorier. Du kan steke sopp, koke supper fra dem, konservere eller tørke om vinteren. Sammensetningen av soppen er mettet. Den inneholder et stort antall komponenter som er nyttige for menneskekroppen. Mest av alle nyttige vegetabilske proteiner. Og aminosyrene som finnes i dem har en gunstig effekt på kroppen.

ProduktVannekornfettkarbohydraterkcal
Hvit frisk89,93.20.71,625
Tørket hvitt13.027.66.810209
Frisk boletus91.62,30.93,731
Frisk boletus91,13.30.53.431
Friske råvarer83,01.70.31.417

nøtter

Nøtter hjelper til med å raskt og permanent tilfredsstille sult, samt berike kroppen med verdifulle komponenter. Imidlertid er nøtter med mye kalorier, så du bør avstå fra å spise dem under et kosthold.

En person på diett bør ikke misbruke nøtter.

ProduktVannekornfettkarbohydraterkcal
Hasselnøtt4.816.166.99.9704
Mandel418,657,713.6645
Valnøtt513.861,310,2648
Peanøtt1026.345,29.7548
Solsikke frø820.752,95578

Sweets

Hvilket produkt fører i kalorier? Dette er søtsaker! De er ikke bare superhøye kalorier, men også skadelige for figuren. Sammensetningen av disse produktene inneholder sukker, fett, forskjellige komponenter (i store mengder) som bidrar til vektøkning. Godteri inneholder enkle karbohydrater. De har en tendens til å tilfredsstille sulten i kort tid, og snart vil personen spise igjen. Når en person går på diett, må han utelukke søtsaker fra kostholdet.

ProduktVannekornfettkarbohydraterkcal
Honning17,20.8-80,3308
Frukt gelé bønner73,710,273.1384
marshmallowstjue0.8-78.3299
Iris6.53.37.581,8387
Marmalade21-0.177,7296
Karamell (gjennomsnittlig)4.4-0.177,7296
Sjokoladesglaserte søtsaker7.92.910.776.6396
Lim innatten0.5-80,4305
Sukker0.20.3-99,5374
Halva tahini3.912.729.950.6510
Halva solsikke2.911.629.754516
Mørk sjokolade0.85,435.352.6540
Melkesjokolade0.96.935,752,4547

Hvis du gjør deg kjent med kaloriinnholdet i ingrediensene, kan du beregne hvor mange kalorier den ferdige retten inneholder. Nedenfor er noen retter med en kaloriverdi:

Antall kalorier som trengs for livet vårt, avhenger av fysisk aktivitet, alder, kjønn, klima osv..

Det er en enkel formel. Det gjør det mulig å beregne det omtrentlige antallet kalorier som en person trenger per dag for normal funksjon av kroppen. Du trenger bare å multiplisere vekten din med 30.

VEKT (i kg) X 30 =.... Kcal

For eksempel, hvis vekten din nå er 80 kg, så er 80x30 = 2400 kcal per dag.

For å gå opp i vekt legger vi 500 ekstra kcal til det resulterende antallet, og hvis vi ønsker å gå ned i vekt, tar vi 500 kcal - dette vil være ditt omtrentlige antall kalorier som du bør konsumere per dag.